Fanerad med teak. Vid fronten utdragslådor och dörr med bakomvarande hyllplan. Bredd ca 75, djup ca 31, höjd ca 65,5 cm.
Åldersrelaterat slitage. Mindre fanerskador, bland annat några vid fronten.