MATSERVIS "ATHEN", 65 delar, flintgods, Gustafsberg 1800-talets slut.
20 st mattallrikar, diameter 25 cm
6 st mindre tallrikar, d 24 cm
5 st djupa tallrikar, d 25,5 cm
6 st mindre djupa tallrikar, d 24,5 cm
1 assiett, d 22,5 cm
2 st terriner med lock och underfat
1 stort uppläggningsfat, längd 60 cm
7 st uppläggningsfat, längd 26-45 cm
2 skål på fot, längd 23-32 cm
1 större skål på fot, längd 37
1 såskål, d 15 cm
1 terrin utan lock
4 lock medföljer
Slitage. Ställvis krackelerad. Nagg. Ställvis missfärgningar.
Gustavsbergs keramiska fabrik anlades 1825 på Värmdö. Fabriken tillverkade till en början främst serviser i flintgods med koppartryckt dekor av engelsk typ. Landskap och slottsmotiv var vanliga. Vid mitten av 1800-talet expanderade fabriken och man började tillverka benporslin och ironstone china. Förutom serviser tillverkar Gustavsberg prydnadskeramik så som parian, majolikaimitationer, jaspergods och stengods. Från 1890-talet började Gustavsberg tillämpa studioarbeten med konstnärliga medarbetare likt Rörstrand. Wilhelm Kåge, Stig Lindberg, Lisa Larson har alla varit knutna till fabriken. Designer vi minns från Gustavsberg är ”Blå blom”, ”Pyro”, ”Argenta”, ”Berså” med flera.