Carl Viertel

(Danmark, 1772-1834)
Carl Viertel
(Danmark, 1772-1834)

CARL VIERTEL miniatyrporträtt av ung dam, empire, tidigt 1800-tal, signerat.

Miniatyr i gouache föreställande ung kvinna. I rund ram av silver, stämplad CG Hallberg, Stockholm 1915. Diameter 7 cm.

Ej examinerad ur ram. Möjligen en liten repa.

Utropspris
5 000 SEK