CARL VIERTEL miniatyrporträtt av ung dam, empire, tidigt 1800-tal, signerat.
Miniatyr i gouache föreställande ung kvinna. I rund ram av silver, stämplad CG Hallberg, Stockholm 1915. Diameter 7 cm.
Ej examinerad ur ram. Möjligen en liten repa.