Åtta udda tallrikar. Två av tallrikarna med dekor i famille rosefärger med blomstermotiv. Sex av tallrikarna i underglasyrblått med motiv av blommor och flodlandskap. Diameter ca 23 cm.
Slitage. Nötta kanter. Krackelyr. Glasyrmistor. Nagg. Sprickor.