RÖRSTRAND, 81 delar matservis, kaffeservis och teservis, "Bengali röd", 1940-tal.
Landskapsdekor i rött. Bestående av:
12 st mattallrikar, diameter 25 cm
12 st djupa tallrikar, diameter 25 cm
12 st förrättstallrikar, diameter 21 cm
11 st mindre djupa tallrikar, diameter 22 cm
11 st assietter, diameter 18 cm
8 st uppläggningsfat/skålar,
1 st såskål,
1 st tillbringare,
1 st kaffekanna,
1 st gräddkanna,
10 st kaffekoppar,
12 st tekoppar
Krackelyr. Smärre slitage.