Bonad stock av valnöt, detaljer av mässing. Lås och pipa av metall. Oktagonal pipa med räfflat lopp. Dekor av bladslingor. Längd ca 146 cm.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Märken. Repor. Bucklor. Någon delar saknas. Förstärkningar. Senare märkning vid socken.