Delvis förgylld. Nedåt avsmalnande form med godronnerad fot. Vid kanten ett vågband. Höjd ca 10 cm. Vikt ca 108 gram
Bruks- och åldersbetingat slitage. Repor. Bucklor. Gravyr.