BOK, Om Thailand på 1600-talet

Joost Schouten: Sanfärdig beskrijffning om Konungarijket Siam, thess regering, macht, religion, seder, handel och wandel.

Wijsingzborg, Johan Kankel, 1675. [2] + 62 sid.

Lätt nött senare stänkt skinnband, rikt guldornerad rygg med upphöjda bind, pärmar med yttre ram i guld, kantförgyllning och inre denteller, marmorerade för- & eftersättsblad. Snäva marginaler. Sista (tomma) bladet med ett handskrivet ngt svårläst undertecknat omdöme om boken, och tillägget ”Det håller jag med kära far om”.

Första svenska upplagan av Schoutens Beschrijving van Siam (1636). Tryckt av Per Brahes boktryckare Johan Kankel på Visingsö. Författaren brändes på bål för homosexualitet.

Slitage.

Proveniens

Säbylund, Närke.

Utropspris
3 000 SEK