Verdure - landskap med vattenkvarn, bondgård, fåglar, träd och blommor i gröna och bruna nyanser samt benvitt. Fodrad.
Ituklippt och ihopsatt, möjligen förminskad, bordyr saknas, senare lisière. Något smutsig, smärre skador och lagningar.