Systembolagets Dryckesauktion – november D063
Indian Erotic Scenes – A Collection E1117
Curated Timepieces – oktober F528
Contemporary Design Online F537
The fascination of China F570
Dine in Style F513
Classic Art Online F575
Helsinki Winter Sale F504
Modern Art & Design 660
Auktion: 19−20 november 2024
Important Winter Sale 661
Auktion: 11−13 december 2024

The fascination of China F570

Utforska den fascinerande världen av kinesiskt konsthantverk i temaauktionen The Fascination of China.Denna privata samling, sammanställd under en livstid, är fylld med ett rikt och varierat utbud av kinesiska föremål. Föremål som med sin elegans och utsökta detaljer, vittnar om Kinas rika historia och hantverksskicklighet.

Den omfattande samlingen, som i sitt tidigare hem prydde allt från kök till badrum, erbjuder både tidlösa klassiker och unika verk – perfekt för att förhöja både moderna och klassiska inredningar med genuin asiatisk skönhet och kulturarv.

Se vad vi söker och kontakta oss för värdering ›

100 föremål
Ställ ca 26 st Kina 1900-tal.
9d
Ställ ca 26 st Kina 1900-tal.
Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
Trädgårdspallar, ett par, porslin. Kina, 1900-tal.
9d
1 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Soffa, hardwood, Kina, 1900-talets första hälft.
9d
300 SEK
Utropspris
8 000 SEK