Art Concret F555

Konsten har genom tiderna främst varit avbildande, i syfte att dokumentera, porträttera och förmedla budskap om rikedom, makt och politik. Det icke föreställande skapandet har dock funnits sedan lång tid tillbaka, bland annat inom arkitektur och detaljer som antikens mosaikgolv.

Ordet abstrakt betyder att något har tagits bort, i regel de föreställande elementen. Formen ansågs viktigast. Detta konstnärliga uttryck har genom åren haft många inriktningar och benämningar, alltifrån Malevichs ”suprematism” till den franska ”kubismen”, det svenska begreppet ”konkret konst” med Otto G Carlsund i spetsen samt den ryska ”konstruktivismen”. Förutsättningen för skulptural konstruktivism, den tredimensionella icke föreställande konsten, var de nya tekniska förutsättningarna som kom under 1900-talet med plast, nylon, svetsning, plexiglas, emalj etc.

Med tiden passerades dessa stilar och nya former utvecklades. I vår temaauktion finner ni abstrakta verk av främst svenska konstnärer som tagit den abstrakta konsten in i vårt århundrade. De har alla hängt i samma hem, hos en samlare i Linköping. Många av verken är utförda på 1980- och 1990-talet av konstnärer som representerades av det legendariska Stockholms-galleriet Konstruktiv Tendens. Idén om den non-figurativa konsten har fått utvecklas generation efter generation, resultatet är varken modernt eller omodernt utan bara elegant tidlöst.

19 föremål
Gert Marcus, Utan titel, triptyk.
8d 17 tim
2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
8d 17 tim
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Walter Weis, "STS 1A".
8d 17 tim
Walter Weis, "STS 1A".
1 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Gert Marcus, Utan titel.
8d 17 tim
Gert Marcus, Utan titel.
1 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Axel Knipschild, Utan titel.
8d 17 tim
Axel Knipschild, Utan titel.
500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Gert Marcus, Utan titel.
8d 17 tim
Gert Marcus, Utan titel.
400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Frank Badur,"No 24".
8d 17 tim
Frank Badur,"No 24".
Inga bud
Utropspris
10 000 SEK
Olle Borg, Utan titel.
8d 17 tim
Olle Borg, Utan titel.
Inga bud
Utropspris
6 000 SEK
Peder Duke, "Skölden".
8d 17 tim
Peder Duke, "Skölden".
Inga bud
Utropspris
10 000 SEK