Sigrid Hjertén och Isaac Grünewald – grafik F548

Konstnärsparet Isaac Grünewald och Sigrid Hjertén framstår som centralgestalter inom den svenska modernismen. Deras betydande och nydanande plats befästes i svenskt konstliv bland annat genom den stora Expressionistutställningen som ägde rum på Liljevalchs Konsthall i Stockholm 1918 tillsammans med vännen Leander Engström. Under 1900-talet har deras konst varit föremål för mängder av utställningar och de båda anses vara bland de främsta modernisterna i Sverige.

I denna temaauktion möter vi de båda konstnärerna som grafiker, porträtt och figurkompositioner utförda som träsnitt och litografier.

13 föremål
Sigrid Hjertén, Dansande figurer.
4d 17 tim
1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Isaac Grünewald, "Sigrid".
4d 17 tim
Isaac Grünewald, "Sigrid".
2 700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Isaac Grünewald, Två modeller i ateljén.
4d 17 tim
1 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Isaac Grünewald, Barnporträtt.
4d 17 tim
666 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Isaac Grünewald, Två figurer.
4d 17 tim
Isaac Grünewald, Två figurer.
669 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Isaac Grünewald, Gossporträtt.
4d 16 tim
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Isaac Grünewald, På terrassen.
4d 16 tim
4 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Isaac Grünewald, Porträtt av en kvinna.
4d 16 tim
300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Isaac Grünewald, Komposition.
4d 16 tim
Isaac Grünewald, Komposition.
1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Isaac Grünewald, Figurscen.
4d 16 tim
Isaac Grünewald, Figurscen.
999 SEK
Utropspris
2 500 SEK