Sigrid Hjertén och Isaac Grünewald – grafik F548

Konstnärsparet Isaac Grünewald och Sigrid Hjertén framstår som centralgestalter inom den svenska modernismen. Deras betydande och nydanande plats befästes i svenskt konstliv bland annat genom den stora Expressionistutställningen som ägde rum på Liljevalchs Konsthall i Stockholm 1918 tillsammans med vännen Leander Engström. Under 1900-talet har deras konst varit föremål för mängder av utställningar och de båda anses vara bland de främsta modernisterna i Sverige.

I denna temaauktion möter vi de båda konstnärerna som grafiker, porträtt och figurkompositioner utförda som träsnitt och litografier.