Elina Flyrin, "Där dom möts"
Signerad Elina Flyrin a tergo. Utförd 2023. Akvarellfärg & akvarellpenna på papper 29,7 x 21 cm.
Intäkterna från auktionen går till välgörande ändamål.
Ej examinerad ur ram.
Elina Flyrin är en konstnär som arbetar främst i textil med tekniken tuftning, men även teckning och måleri.
I Elinas konst presenterar hon berättelser om kroppens skapelse, slutet av människans fysiska liv och de oändliga möjligheterna för ”livslinjerna” där runtom. Dessa livslinjer bär historien och den levda upplevelserna av den människa de representerar. De kan mötas och lämna spår i varandra, både i vår fysiska värld och bortom den.
Elina har studerat på Goldsmiths University of London och är nu verksam i Stockholm. Hon har ställt ut i London, Seoul och nu senast visade hon sin soloutställning på Galleri Flach i Stockholm.