Ljusstakar, ett par, Frankrike, 1800-talets första hälft, Empire.
Förgylld och patinerad brons. Ljuspipor med dekor av akantus på kannelerade kolonnskaft med bladhölstring, på akantusornerad fotplatta mot pikerad botten. Höjd 23 cm.
Smärre slitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.