Ampel, för fyra ljus, Stockholmsarbete, 1800-talets början, Empire.
Förgylld och patinerad brons. Ljusarmar i form av örnhuvuden med ljuspipor i form av eldslågor. Dekorornament av stiliserade palmetter, avslutande finial i form av pinjekotte. Höjd 74, diameter 39 cm.
Smärre slitage. Kompletterad.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.