Torbjörn Alfredsson, vas, ariel, glasblåsare Wilke Adolfsson, egen hytta i Orrefors, daterad -00, unik.
Abstrakt dekor i blått och korallrött med inneslutna luftbubblor. Signerad Torbjörn Alfredsson -00 VØ 71 Unikat Wilke A, höjd 21,5, diameter 13 cm.
Helhetsintrycket är gott.