Selected Classics Helsinki F195

Visning: 5-11 december. Gamla Hamnen, Mastgatan 4-6, 00160 Helsingfors.
Öppet: mån–fre kl 10–18, lör–sön och självständighetsdag kl 11–16.

Till liveauktionen >

38 föremål
1. BYRÅ, rokoko, Italien, 1700-talets senare hälft.
Klubbat pris
2 400 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
3. BYRÅ, rokoko, 1700-tal.
3. BYRÅ, rokoko, 1700-tal.
Klubbat pris
1 900 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
4. SEKRETÄR, sengustaviansk.
4. SEKRETÄR, sengustaviansk.
Klubbat pris
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
5. STOLAR, 8 st och 2 st, biedermeier, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
2 000 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
6. SOFFA, biedermeier, 1800-tal.
Klubbat pris
500 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
7. GUSTAVIANSKT SPELBORD.
7. GUSTAVIANSKT SPELBORD.
Klubbat pris
400 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
9. SPELBORD, rokoko, 1700-tal.
Klubbat pris
550 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
10. BORD, biedermeier, 1800-talet.
Klubbat pris
300 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
11. FÄLLBORD, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
Utropspris
400 - 600 EUR
12. SPEGEL, Sverige, rokoko 1770-tal.
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
13. SPEGEL, gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
700 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
14. SPEGEL, empire, början av 1800-talet.
Klubbat pris
1 500 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
15. TAKKRONA, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
1 800 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
16. AMPEL, empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
2 650 EUR
Utropspris
1 500 - 1 800 EUR
17. VÄGGKANDELABRAR ETT PAR.
17. VÄGGKANDELABRAR ETT PAR.
Klubbat pris
400 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
18. BORDSLYSTER.
18. BORDSLYSTER.
Klubbat pris
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
19. LJUSSTAKAR, ETT PAR, brännförgyllda mässing.
Klubbat pris
400 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
21. LJUSSTAKAR ETT PAR, tenn Daniel Rising Åbo 1791.
Klubbat pris
400 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
23. SVENSKA TENNLJUSSTAKAR, ETT PAR.
Klubbat pris
Utropspris
600 - 800 EUR
24. FAT, Bengt Christian Ståhlström, Åbo 1700.
Klubbat pris
350 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
25. BRÄNNVINSFLASKA.
25. BRÄNNVINSFLASKA.
Klubbat pris
200 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
28. CASOLETT.
28. CASOLETT.
Klubbat pris
1 000 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
29. VINKYLARE, England, 1700-tal.
Klubbat pris
1 000 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
33. KARTA, "Tabula Anemographica", Mathias Seutter  1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
600 - 800 EUR
35. BREVPRESS, mikromosaik, Italien, 1800-talets senare hälft.
Klubbat pris
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
38. BUDAI, brons, Qing dynastin, 1600/1700-tal.
Klubbat pris
1 500 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
39. LOUIS VUITTON, Alzer 55 Damier Ebéne Resväska.
Klubbat pris
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

85. Banketter, ett par, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820), Sengustavianska.
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
Budhistorik
26 000

ditt bud
24 000

ditt bud
Fair warning
22 000

ditt bud
20 000

ditt bud
19 000

ditt bud
18 000

ditt bud
17 000

ditt bud
16 000

ditt bud
15 000

ditt bud
14 000

ditt bud
13 000

ditt bud
12 000

ditt bud
Aktuellt bud:
26 000 SEK