Nr. | Föremål | Klubbat pris |
101 | Pablo Picasso, "TÊTE DE FEMME (DE PROFIL)". | 17 000 EUR |
102 | ANGEL BOTELLO, skulptur, brons, signerad #2 Botello. | Återrop |
103 | LUU CONG NHAN, tusch på papper, sgnerad. | Återrop |
104 | David Hockney, "PARADE, METROPOLITAN OPERA". | 1 000 EUR |
105 | Roy Lichtenstein, "REFLECTIONS ON SODA FOUNTAIN". | 35 000 EUR |
106 | Björn Weckström, COLLIER, "Tenochtitlan", 14K guld. Lapponia 1984. | 1 700 EUR |
107 | Liisa Vitali, ÖRHÄNGEN, 14K guld. Kultakeskus 1971. | 550 EUR |
108 | Björn Weckström, COLLIER, "Semiramis", turmaliner, 18K guld. Lapponia 1970-tal. | 1 400 EUR |
109 | Björn Weckström, ARMBAND, "Suma", 14K guld. Lapponia 1971. | 3 000 EUR |
110 | Björn Weckström, BROSCH, "Inkornas sol", 14K guld, turmalin. Lapponia 1970. | 500 EUR |
111 | SEPPO TAMMINEN, HALSSMYCKE, mässing, 1970-tal. | 200 EUR |
112 | Björn Weckström, HALSSMYCKE, "Moln", odlade pärlor, 14K guld. Lapponia 1967. | 450 EUR |
113 | Björn Weckström, ARMBAND, "Diamantetapper", åttkantslipade diamanter, 18K guld. Lapponia. | 1 100 EUR |
114 | Björn Weckström, ÖRHÄNGEN, "Tundra", 14K guld. Lapponia 1971. | Återrop |
115 | Björn Weckström, COLLIER, "Mariehand", 14K guld. Lapponia 1975. | 900 EUR |
116 | Björn Weckström, ARMBAND, "Carrara", 14K guld. Lapponia 1981. | 1 200 EUR |
117 | BROSCH, "Vit kluster", odlade pärlor, 14K guld. Lapponia 1966. | Återrop |
118 | Liisa Vitali, RING, 14K guld. Kultakeskus 1971. | 600 EUR |
119 | Björn Weckström, ARMBAND, silver. Lapponia 1971. | 200 EUR |
120 | Liisa Vitali, ÖRHÄNGEN, silver. Kultakeskus, Helsingfors 1971. | 200 EUR |
121 | Kaija Aarikka, HALSSMYCKE, silver. Aarikka, Helsingfors 1966. | 270 EUR |
122 | Saara Hopea, HALSSMYCKE, silver. Ossian Hopea, Borgå 1981. | 4 400 EUR |
123 | Saara Hopea, HALSSMYCKE, silver. Ossian Hopea, Borgå 1978. | 1 000 EUR |
125 | Saara Hopea, RING, silver, cabochonslipade halvädelstenar. Ossian Hopea, Borgå 1961. | 1 500 EUR |
126 | Kaija Aarikka, HALSSMYCKE, silver. Aarikka, Helsingfors 1965. | 260 EUR |
127 | BÖRJE RAJALIN, HALSSMYCKE och ÖRHÄNGEN, ametister, silver. Kalevala Koru 1989. | 250 EUR |
128 | Björn Weckström, ÖRHÄNGEN, "Mikronit", silver, akryl. Lapponia 1974. | 220 EUR |
129 | Björn Weckström, HALSSMYCKE, "Barbarella", silver. Lapponia 1977. | 410 EUR |
130 | Björn Weckström, COLLIER, "Galaktiska toppar", silver. Lapponia 1979. | 1 300 EUR |
131 | Tapio Wirkkala, ÖRHÄNGEN, "Silvermåne", silver. Kultakeskus 1971. | 600 EUR |
132 | Björn Weckström, ARMBAND, "Ivanhoe", silver, akryl. Lapponia 1976. | 450 EUR |
133 | Björn Weckström, RING, "Förstelnad sjö", silver, akryl. Lapponia 1974. | 350 EUR |
134 | Björn Weckström, ARMBAND,"Månbro", silver. Lapponia 1979. | 500 EUR |
135 | Tapio Wirkkala, HÄNGE och ÖRHÄNGEN, "Äppel", silver. Kultakeskus 1975 (hänge). | 500 EUR |
136 | Tapio Wirkkala, HÄNGE, "Silvermåne", silver. Kultakeskus, 1971. | 1 300 EUR |
137 | Bertel Gardberg, MANSCHETTKNAPPAR, trä, silver. Helsingfors 1958. | 350 EUR |
138 | Nanny Still, HÄNGE, titan, silver. Kultakeskus 1976. | 260 EUR |
139 | Bertel Gardberg, ARMBAND, silver. Ekenäs 1974. | 350 EUR |
140 | Helena Tynell, VAS, "Norrsken", signerad Helena Tynell, Riihimäen Lasi Oy. | 2 400 EUR |
141 | GÖRAN HONGELL, SKÅL, Karhula, 1930-tal. | Återrop |
142 | Oiva Toikka, Vas, "Pompom", signerad Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö. | 750 EUR |
143 | Marvin Lipofsky, Glasskulptur, signerad och daterad. Tillverkad på Notsjö Glasbruk 1970. Med dedication. | 1 030 EUR |
144 | GÖRAN HONGELL, TOILETTESET, 4 delar, glas, "Azurra", samtliga signerade GH 6124 - Karhula. 1940-tal. Design år 1939. | Återrop |
145 | Alvar Aalto, VAS, modell 9750, Karhula Glasbruk 1937-1949. | 3 600 EUR |
146 | Oiva Toikka, JUBILEUMSKUB, glas, signerad Oiva Toikka Nuutajärvi 2008 16/200. | 800 EUR |
147 | Oiva Toikka, GLASSKULPTUR, "Lollipop", signerad Oiva Toikka, Nuutajärvi Notsjö. 1960-talets slut. | 8 000 EUR |
148 | GÖRAN HONGELL, SKÅL, glas, signerad G. Hongell Karhula -33. | Återrop |
149 | Oiva Toikka, GLASSKULPTUR, signerad Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö, numrerad 131/150. | 1 400 EUR |
150 | Kaj Franck, Vaser, 6 st, "Prisma", signerade. | 2 500 EUR |
151 | Kaj Franck, Karaff, "Kremls klockor", signerad K. Franck, Nuutajärvi Notsjö -61. | 3 600 EUR |
152 | Gunnel Nyman, GLASSERVIS. | 400 EUR |
153 | Helena Tynell, VAS, "Norrsken", signerad Helena Tynell, Riihimäen Lasi Oy. | 1 300 EUR |
154 | Oiva Toikka, POMPOM FLASKA. N 526, signerad Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö. 1970-1972. | 850 EUR |
155 | Alvar Aalto, VAS, modell 9750, Karhula Glasbruk i produktion 1937-1949. | 3 400 EUR |
156 | Timo Sarpaneva, Skulpturer, 2 st, signerad Timo Sarpaneva, Iittala 1987 numrerade 21/500 och 35/500. | 900 EUR |
157 | Oiva Toikka, JUBILEUMSKUB, glas, signerad Oiva Toikka Nuutajärvi 83/100. | 800 EUR |
158 | Nanny Still, GLASSKULPTUR, signeerattu Aimo Okkolin Riihimäen Lasi Oy. | 3 000 EUR |
159 | Timo Sarpaneva, signerad Timo Sarpaneva-Iittala -55. | 700 EUR |
160 | Gunnel Nyman, VAS, modell 3231, signerad Gunnel Nyman Iittala. | 350 EUR |
161 | Tapio Wirkkala, KONSTGLAS, signerad Tapio Wirkkala 3860. | 6 500 EUR |
162 | Timo Sarpaneva, GLASSKULPTUR, "Claritas", signerad Timo Sarpaneva, 14/1989. | 900 EUR |
163 | Timo Sarpaneva, Glasskulptur "Claritas", signerad Timo Sarpaneva Iittala 1985 C 290. | 1 500 EUR |
164 | Tapio Wirkkala, SKÅL, 3345, signerad Tapio Wirkkala Iittala. | 1 600 EUR |
165 | Alvar Aalto, VAS, modell 3031, signerad Alvar Aalto. 1960-talets slut. | 600 EUR |
166 | Timo Sarpaneva, Glasskulptur, "Claritas", signerad Timo Sarpaneva, Iittala 1984 C 1708. | 1 600 EUR |
167 | Tapio Wirkkala, VAS, glas, "Kantarell", signerad Tapio Wirkkala Iittala -54. | 500 EUR |
168 | Aimo Okkolin, KONSTGLAS, "Svärdslilja", signerad Aimo Okkolin, Riihimäen Lasi Oy. | 600 EUR |
169 | Kaj Franck, KONSTFÖREMÅL, osignerad. Nuutajärvi, Notsjö 1960-tal. | 1 000 EUR |
170 | Tapio Wirkkala, VAS, 3552, "Tatti" (Sopp), signerad Tapio Wirkkala, Iittala -55. | 600 EUR |
171 | Tapio Wirkkala, Konstföremål 3869, signerad Tapio Wirkkala Iittala 3869. | 2 400 EUR |
172 | Timo Sarpaneva, Glasskulptur, signerad Timo Sarpaneva, Iittala. | 5 000 EUR |
173 | KAJ FRANCK, Vas "KF 290", signerad K. Franck, Nuutajärvi Notsjö -65. | Återrop |
174 | Oiva Toikka, LJUSSTAKE, signerad Oiva Toikka, Nuutajärvi Notsjö. | 800 EUR |
175 | TAPIO WIRKKALA, Vas, modell 3305, signerad Tapio Wirkkala, Iittala. | Återrop |
176 | Aimo Okkolin, SKÅL. | 4 400 EUR |
177 | KERTTU NURMINEN, Konstglas, signerad Kerttu Nurminen, Nuutajärvi Notsjö 1989. | Återrop |
178 | Oiva Toikka, JUBILEUMSKUB, Järvikukka, Nuutajärvis 210-jubileumskub,signerad Nuutajärvi 210 Oiva Toikka Nuutajärvi 36/210. | 550 EUR |
179 | KAJ FRANCK, Skål, "N 402", signerad Nuutajärvi Notsjö. | Återrop |
180 | Markku Salo, SKULPTURER, 2 st, glas, signerad Markku Salo Nuutajärvi 2000 13/30 och 13/60. | 1 000 EUR |
181 | Oiva Toikka, JUBILEUMSKUB, glas, signerad Oiva Toikka Nuutajärvi 2007 115/150. | 1 000 EUR |
182 | Gunnel Nyman, Skål, Riihimäen Lasi Oy, 1938. | Återrop |
183 | Tapio Wirkkala, Skulptur, "glasägg", signerad Venini Italia. | 600 EUR |
184 | Gunnel Nyman, Vas, signerad G. Nyman. | 850 EUR |
185 | Nanny Still, Karaff samt bägare, 12 st, Riihimäen lasitehdas, 1960-talets början. | 400 EUR |
186 | Kaj Franck, Flaska, signerad Kaj Franck, Nuutajärvi Notsjö. | 1 900 EUR |
187 | OIVA TOIKKA, Flaska, signerad Oiva Toikka, Nuutajärvi Notsjö. | Återrop |
188 | Aimo Okkolin, vas, signerad Aimo Okkolin, Riihimäen Lasi Oy. | 4 600 EUR |
189 | Aimo Okkolin, Skål, "Globeflower", 6500, signerad Aimo Okkolin, Riihimäen lasi Oy. | 500 EUR |
190 | Timo Sarpaneva, Konstglas, signerad Timo Sarpaneva, Iittala -55. | 10 800 EUR |
191 | Tapio Wirkkala, GLASSKULPTUR, "Tokyo", signerad Tapio Wirkkala, Iittala -55. | 450 EUR |
192 | Alvar Aalto, Vas, modell 9753, signerad Alvar Aalto Iittala. Tidigt 1970-tal. | 3 000 EUR |
193 | Timo Sarpaneva, Glasskulptur, signerad Timo Sarpaneva, Iittala. | 300 EUR |
194 | Alvar Aalto, Vas, 3031, Iittala 1900-talets mitt. | 4 200 EUR |
195 | Alvar Aalto, GLASSKULPTUR, "Aalto blomman", Iittala 1950-tal. | 7 000 EUR |
196 | Rut Bryk, Relief, stengods signerad BRYK. | 1 600 EUR |
197 | Michael Schilkin, LODJUR. | 13 000 EUR |
198 | Toini Muona, Kruka, stengods, signerad TM. | 800 EUR |
199 | Birger Kaipiainen, FAT, keramik, signerad Kaipiainen, Arabia. | 1 700 EUR |
200 | Toini Muona, Vas, keramik, signed TM. | Återrop |
201 | Toini Muona, Fat, stengods, signerad TM Arabia. | 2 800 EUR |