ETTORE SOTTSASS, GLASSKULPTUR. Sign. Venini 2003 Ettore Sottsass.
Tvådelad, grönt och orange glas. Höjd 25 cm, diam. 26,5 cm.
Sedvanligt slitage.
Ettore Sottsass var en italiensk arkitekt och designer. År 1980 grundade Sottsass designerkollektivet Memphisgruppen där han tillsammans med unga formgivare revolterade mot de gängse designidealen.