Christian Forssell:
Ett år i Sverge. Taflor af svenska almogens klädedrägt, lefnadssätt och hemseder, samt de för landets historia märkvärdigaste orter; tecknade af J. G. Sandberg, beskrifne af A. Grafström.
Stockholm, J. Hörberg, 1827-[35]. 4:o. (24,5 x 19 cm.) [4] + 140 sid. + graverad handkolorerad titel + 47 handkolorerade graverade planscher + 2 musikbilagor.
Ngt nött rött skinnband från 1800-talets slut, guldornerad rygg med upphöjda bind och dubbla ramtryck i guld på pärmarna, som är tjocka med avfasade kanter. Inre förgyllda denteller och helt guldsnitt. Aningen avnötta pärmhörn och något avnötta kanter. Enstaka småfläckar och ställvis lätt fingersmutsning. Planscherna har skyddspapper av pergamyn. På frampärmen ett monogram i guld ”M. N.” (Maria Nydahl) omgivet av dekorerad guldram. Tillskrift på försättsbladet ”Till Maria Zander-Nydahl på 2:dra lysningsdagen den 24 mars 1907 från A. o. H. Sundberg”.
Lindberg, Swedish books, 60. En fransk utgåva utkom 1836 och en ny svensk upplaga i litografi 1864. Utgiven, sammanställd och graverad av Forssell, som även kompletterade Sandbergs förlagor med ett antal egenkomponerande motiv.
.