WILHELM WAGENFELD, "Erbach", 6 delar, Vereinigte Lausitzer Glaswerke.
Röktonat glas. Fat med hänklar, diameter 30 cm. Fat, diameter ca 31,5. Skålar, höjd 4,5-9,5 cm. Design 1938.
Åldersrelaterat slitage. Repor.
Rolf Walters samling.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10