CARL JOHAN DE GEER, fotografi signerat och numrerat 1/2 och daterad 2013 på ramens baksida.
”Moki och Neneh på trädgårdsfest”. Bildyta 128 x 53 cm.
Ej examinerad ur ram.
Eskilstuna Konstmuseum, "Ledtrådar", 13 maj - 20 augusti 2017.
”Moki och Neneh på trädgårdsfest”
"Moki Karlsson Cherry (1943-2009) bodde på 1960-talet, ihop med jazzmusikern Don Cherry, i Gamla stan i Stockholm. Hon var mor till Neneh Cherry och Eagle-Eye Cherry. Moki var en originell konstnär som främst gjorde sydda applikationer i en vild, aggressiv men samtidigt levnadsglad stil. Hennes dotter Neneh är 3 år på bilden, som är tagen 1967. Kameran var hette Widelux och var avsedd för panoramabilder av landskap."
Carl Johan De Geer
Carl Johan De Geer, svensk målare, formgivare, fotograf och författare. Utbildad 1959-62 på Konstfack. Han är en av de främsta representanterna för 60-talets gränsöverskridande konstnärer. Med tidningen ”Puss” som plattform drev han och andra med samhället och dess företrädare i en förargelseväckande satirisk stil. I sina utställningar, som ofta är hela scenografier arbetar han med alla konstformer, han har formgivit textila mönster, gjort målningar med kitsch och minnesbilder, filmer samt skrivit romaner i ett gränsland mellan modernism och pop-kultur.