Mahognyfanerat. Svängda sidor och front på godronnerade ben. Pardörrar med bakomliggande hyllinredning i glas och trä samt belysning. Utdragbar avlastningsskiva med spegelglas. Bredd 90 cm, total djup 38 cm, höjd 115,5 cm. Nyckel finns.
Slitage och repor. Lagat ben. Faner med ställvisa sprickor. Små nagg. Ej funktionstestad belysning.