ARNE JACOBSEN, stolar 6 st, "Sjuan", Fritz Hansen, Danmark, 1900-talets andra hälft
Stomme av förkromad metall, sits och rygg klädda med läder, märkta i godset, sitthöjd ca 45 cm
Obetydligt ytslitage. Senare klädsel. Några tryckmärken
Arne Jacobsen (1902–1972) är en av Danmarks mest berömda och framstående möbelformgivare och arkitekter. Mellan åren 1924 och 1927 studerade han vid "Kunstakademiets Arkitektskole" i Köpenhamn, därefter anställdes han på Paul Holsoes arkitektkontor.