Siv Lagerström Collection

Ett urval av ringar, broscher, collier och designföremål av Siv Lagerström
Siv Lagerström studerade på Konstfack, metallinjen, 1963–67. Genom sin väninna Ingegerd Råman, som också utbildades vid Konstfack, kom hon i kontakt med tidskriften Idun, som uppskattade hennes ringar i akrylplast. Dessa kom att säljas mot postförskott via Idun och tillverkades på Gravyrverken i Sollentuna under en kort period i början av 1970-talet. De blev snabbt en internationell succé. Ringarna låg rätt i tiden, modemässigt, och Lagerström kan sägas vara Sveriges motsvarighet till Pierre Cardins futuristiska, färgstarka mode med en ny siluett och kvinnlig frigörelse.

Hennes ringar innebar ett nytt konstnärligt uttryck med nya material som bröt mot konventioner för hur ett smycke ska se ut. Uttrycket var viktigare än ett dyrt material, i en demokratisk anda. Hennes verk har även likheter med 1960-talets opkonst, med psykedeliska, abstrakta mönster i rörelse som ger en tredimensionell skulptural känsla.

Välkommen att utforska auktionen och lägga bud på dina favoriter.

57 föremål
Siv Lagerström, tre ringar akrylplast, 1970-tal.
8d 20 tim
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
8d 20 tim
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
8d 20 tim
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK