Duodji – Samiska arbeten

Duodji är samisk slöjd och konsthantverk som utgör en viktig del av den samiska kulturen. Det är en över hundra år gammal hantverkstradition som grundar sig på naturmaterial och högklassig kvalitet.

I denna temaauktion finner du en större samling knivar, främst tillverkade på 1970- och 1980-talet, av bland annat Roland Andersson, Wilhelm Eriksson och Per Sunna. Ett annat spännande nummer är en stor så kallad vrilskål signerad G.N samt ett vargspjut av Wilhelm Eriksson. Dekoren och utformningen av såväl knivar som slöjdföremål i denna auktion är utsökta exempel på samisk formgivning, med sina karakteristiska mönster och färger.

Välkommen att utforska dessa kulturhistoriska skatter och att lägga bud på dina favoriter.

22 föremål
Per Sunna, kniv, signerad, Ärosjokk.
9d 1 tim
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Halvhornskniv, signerad PJ.
9d 1 tim
Halvhornskniv, signerad PJ.
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Allan Elnebro, knivar, 2 st, signerade, Arjeplog.
9d 1 tim
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?