Firma Svenskt Tenn, bricka, tenn, Stockholm 1932.
Tenn, rektangulär med graverad dekor av blommor, stämplad med änglamärket, Stockholm F8. 19,2 x 29,7 cm.
Smärre slitage.
På undersidan graverad gåvoinskription: "S.A.F 25/5 1933, Överste S. Rålambs Hederspris".
Anita du Rietz, "Skönhet till vardags - Estrid Ericson och Svenskt Tenn", Lorensvik förlag 2018, jfr modellen avbildad på uppslag s. 26-27.