Kuniyasu

(Japan, 1794-1832)
Kuniyasu
(Japan, 1794-1832)

Kuniyasu, träsnitt, 1800-tal.

Kurtisan med elegant håruppsättning klädd i dräkt med fåglar.
Utgivare: Omiya Heihachi.
Vertikal diptyk 51 x 18 cm.

Ej ramat. Veck. Förstärkningar a tergo.

Proveniens

Anders Rikardsons samling.

Klubbat pris
2 600
236
256
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (8 bud)
1 sep 21:24
2 600 SEK
1 sep 21:24
2 444 SEK
1 sep 21:23
2 400 SEK
1 sep 21:19
2 200 SEK
1 sep 21:19
2 100 SEK
1 sep 18:10
2 000 SEK
30 aug 17:11
1 100 SEK
23 aug 16:51
1 000 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75