En tekanna i rund låg modell på indragen fot, slät med bård och svängd hänkel i trä, locket med kotteknopp. Otydlig stämpel. Höjd 12,5 cm. Vikt 710 gram.
Smärre bucklor. Smärre bristning på pipens mynning. En nubb saknas på handtagsfäste. Trä med nagg.