Rune Rydelius, skulptur, signerad och numrerad. Brons, höjd 31,5 cm.
En fristående del ur skulpturgruppen: "Vem tror på sagor här". Koncipierad 1988. Signerad RR och numrerad 32/100. Påskrift "Sagan".
Obetydlig ytsmuts och strödda skrapmärken.
Statygruppen där detta motiv ingår finns i monumentalformat från 1988 i Örebro, gjutet i betong, och placerad på Teaterplan 1993.