Olle Alberius, bordslampor, ett par, Rörstrand, 1960-tal.
Stengods, cylinderformade med vit glasyr och tryckt guldfärgad dekor. Stämplade R OA Sweden. En ljuspunkt vardera. Höjd inklusive sockel 40 cm.
Ej funktionstestade. Visst ytslitage. Märken. Lagning vid sockel, limrester.