konsolbord, "Belvedere", Memphis, Italien, efter 1982.
Marmor, granit, pietra serena, tre lådor i sargen i rödlackerat trä, brickmärkt MEMPHIS MILANO ALDO CIBIC 1982 MADE IN ITALY. Längd 106 cm, djup 43 cm, höjd 80 cm.
Slitage, ställvis fotnagg.
Privatsamling, Sverige. Läs mer om Memphisgruppen – En privatsamling.
Barbara Radice, "Memphis: Research, Experiences, Failures and Successes of New Design", Thames & Hudson 1994, modellen avbildad s. 100.
Modellen formgiven 1982.
Detta objekt säljs på uppdrag av Kronofogdemyndigheten.
Aldo Cibic är en italiensk designer. Vid 1980-talets början var Cibic en utav de första att ansluta sig till designerkollektivet Memphisgruppen i Milano grundat av den italienske designern Ettore Sottsass, där han tillsammans med andra unga formgivare revolterade mot de gängse designidealen.