bokhylla, "Max", Memphis, Italien, efter 1987.
Fågelögonlönn, plastlaminat, akrylplast, terrazzo, två lådor samt barskåp, brickmärkt MEMPHIS MILANO E. SOTTSASS 1987 MADE IN ITALY. Bredd 134 cm, djup 32 cm, höjd 225 cm.
Slitage, märken, stötskador på laminat.
Privatsamling, Sverige. Läs mer om Memphisgruppen – En privatsamling.
Modellen formgiven 1987.
Detta objekt säljs på uppdrag av Kronofogdemyndigheten.