golvlampa, "Cahuenga", Memphis, Italien, efter 1985.
Emaljerad aluminium, kromat stål, mässing. Höjd 100 cm.
Slitage. Ej funktionstestad.
Privatsamling, Sverige. Läs mer om Memphisgruppen – En privatsamling.
Modellen formgiven 1985.
Detta objekt säljs på uppdrag av Kronofogdemyndigheten.
Peter Shire är en amerikansk konstnär och designer. Vid 1980-talets början blev Shire inbjuden av den italienske designern Ettore Sottsass att ansluta sig till designerkollektivet Memphisgruppen i Milano, där han tillsammans med andra unga formgivare revolterade mot de gängse designidealen.