skrivbord, "Sophia", Memphis, Italien, efter 1985.
Plastlaminat, lackerat trä, plywood, brickmärkt MEMPHIS MILANO A. CIBIC 1985 MADE IN ITALY. Längd 120 cm, djup 90 cm, höjd 75 cm.
Slitage, fanerskador, kantstött.
Privatsamling, Sverige. Läs mer om Memphisgruppen – En privatsamling.
Modellen formgiven 1985.
Detta objekt säljs på uppdrag av Kronofogdemyndigheten.
Aldo Cibic är en italiensk designer. Vid 1980-talets början var Cibic en utav de första att ansluta sig till designerkollektivet Memphisgruppen i Milano grundat av den italienske designern Ettore Sottsass, där han tillsammans med andra unga formgivare revolterade mot de gängse designidealen.