matbord, "City", Memphis, Italien, efter 1983.
Plastlaminat, förkromade ben, emaljerade fötter, brickmärkt MEMPHIS MILANO ETTORE SOTTSASS 1983 MADE IN ITALY (otydlig formgivar- samt årsstämpel). Längd 160 cm, bredd 85 cm, höjd 72,5 cm.
Slitage, smärre repor. Otydlig formgivar- samt årsstämpel.
Privatsamling, Sverige. Läs mer om Memphisgruppen – En privatsamling.
Barbara Radice, "Memphis: Research, Experiences, Failures and Successes of New Design", Thames & Hudson 1994, modellen avbildad s. 174.
Modellen formgiven 1983.
Detta objekt säljs på uppdrag av Kronofogdemyndigheten.