golvlampa, "Madison", Memphis, Italien, efter 1983.
Emaljerat stål. Höjd 201 cm, diameter 43,5 cm.
Slitage. Ej funktionstestad.
Privatsamling, Sverige. Läs mer om Memphisgruppen – En privatsamling.
Barbara Radice, "Memphis: Research, Experiences, Failures and Successes of New Design", Thames & Hudson 1994, modellen avbildad s. 102.
Modellen formgiven 1983.
Detta objekt säljs på uppdrag av Kronofogdemyndigheten.
Aldo Cibic är en italiensk designer. Vid 1980-talets början var Cibic en utav de första att ansluta sig till designerkollektivet Memphisgruppen i Milano grundat av den italienske designern Ettore Sottsass, där han tillsammans med andra unga formgivare revolterade mot de gängse designidealen.