bord, "Peninsula", Memphis, Italien, efter 1982.
Plastlaminat och lackerad metall, lös glasskiva, brickmärkt MEMPHIS MILANO PETER SHIRE 1982 MADE IN ITALY. Längd 150 cm, bredd 90 cm, höjd 73 cm.
Slitage, smärre skav.
Privatsamling, Sverige. Läs mer om Memphisgruppen – En privatsamling.
Barbara Radice, "Memphis: Research, Experiences, Failures and Successes of New Design", Thames & Hudson 1994, modellen avbildad s. 122.
Modellen formgiven 1982.
Detta objekt säljs på uppdrag av Kronofogdemyndigheten.
Peter Shire är en amerikansk konstnär och designer. Vid 1980-talets början blev Shire inbjuden av den italienske designern Ettore Sottsass att ansluta sig till designerkollektivet Memphisgruppen i Milano, där han tillsammans med andra unga formgivare revolterade mot de gängse designidealen.