bord, "Hollywood", Memphis, Italien, efter 1983.
Plastlaminat, emaljerat stål, brickmärkt MEMPHIS MILANO PETER SHIRE 1983 MADE IN ITALY. Längd 75 cm, bredd 75 cm, höjd 58 cm.
Slitage, hårspricka i laminaten på skivan.
Privatsamling, Sverige. Läs mer om Memphisgruppen – En privatsamling.
Barbara Radice, "Memphis: Research, Experiences, Failures and Successes of New Design", Thames & Hudson 1994, modellen avbildad s. 126.
Modellen formgiven 1983.
Detta objekt säljs på uppdrag av Kronofogdemyndigheten.
Peter Shire är en amerikansk konstnär och designer. Vid 1980-talets början blev Shire inbjuden av den italienske designern Ettore Sottsass att ansluta sig till designerkollektivet Memphisgruppen i Milano, där han tillsammans med andra unga formgivare revolterade mot de gängse designidealen.