Important Spring Sale 657

Liveauktion 11−13 juni, 2024

Utlämning efter auktionen

Ingen utlämning erbjuds mellan 20 – 27 juni.

⟶ Se öppettider

1366 föremål
705. Björn Ahlgrensson, Vy från Visby från Klinten mot norr.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
214. Bläckställ, fajans. Rörstrand, märkt Stockholm 22/11 1745.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1251. Bojan med lock, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1134. Bojan, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
3. Bokskåp, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
5. Bokskåp, Stockholmsarbete, tidigt 1800-tal, Empire.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
945. Bonadsmålning, Sunnerboskolan, Småland, 1815.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
944. Bonadsmålning, Sunnerboskolan, Småland, 1839.
Klubbat pris
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
942. Bonadsmålning, sk. Tuppamålning, Halland 17/1800-tal.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1009. Bord, huanghuali, Qingdynastin.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1000. Bord, huanghuali. Kina, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
1010. Bord/Kangzhou, huanghuali, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
999. Bord/pall 'Fangdeng', huali, 1600/1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1239. Bordslampa/vas, porslin. Qingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1287. Bordslampor/vaser, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
130. Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
126. Bordspendyl, Frankrike, sent 1700-tal, Louis XVI.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
223. Bordsuppsats, porslin. Empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
133. Bordsur, av André Romain Guilmet (urmakare i Paris 1854-87).
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
462. Bordsur, silver och onyx, W.A. Bolin, Moskva 1912-1917.
Klubbat pris
540 000 SEK
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
475. Brevkniv, silver och emalj, W.A. Bolin, Stockholm 1919.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
5 500 - 6 000 SEK
1050. Bricka, emalj på koppar. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
415. Bricka, silver, Holland, kontrollstämpel Rotterdam.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
37. Brickbord, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustavianskt.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1051. Brickor, tre stycken, emalj på koppar. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
764. Bror Lindh, Höstträd.
764. Bror Lindh, Höstträd.
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
485. Brosch 14K guld i hästskoform, Shanks & Bolin, Moskva 1860-1875.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
583. Brosch 14K guld och silver med rosenslipade diamanter, 1800-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
590. Brosch 18K guld med diamanter i olika slipformer, Albuquerque.
Klubbat pris
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
591. Brosch platina och 18K guld med en gammalslipad diamant ca 1.50 ct.
Klubbat pris
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
1185. Brosch, jade. Kina, Sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
536. Brosch, med cushionslipade diamanter och en pärla.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
525. Brosch/hänge med safir och gammalslipade diamanter.
Klubbat pris
190 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
728. Bruno Liljefors, "Sommarnatt med räf".
Klubbat pris
120 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
700. Bruno Liljefors, Ejdrar på skär.
Klubbat pris
220 000 SEK
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
703. Bruno Liljefors, Höstlandskap med älg.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
834. Bruno Liljefors, Morkulla.
Klubbat pris
200 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
701. Bruno Liljefors, Rastande vildgäss.
Klubbat pris
125 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
826. Bruno Liljefors, Skymningslandskap med sträckande svanar.
Klubbat pris
400 000 SEK
Utropspris
400 000 - 500 000 SEK
196. Bröllopsskåp, daterat 1798.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1031. Buddha, förgylld brons. Tibet, 1600-/1700-tal.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
500. Bulgari ett par örhängen 18K guld med topaser "Pyramid".
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
562. Bulgari ett par örhängen 18K guld.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
664. Bygata med barn.
664. Bygata med barn.
Klubbat pris
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
21. Byrå, Mälardalen, 1700-talets slut, Sengustaviansk.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
12. Byrå, av Petter Gyllenberg (mästare i Stockholm 1767-85), Rokoko.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 45 000 SEK
208A. Bägare, glas, troligen Tyskland/Böhmen, daterad 1795.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1160. Bägare, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1041. Bältespännen, åtta delar, guld. Yuan/tidig Mingdynasti.
Klubbat pris
270 000 SEK
Utropspris
120 000 - 150 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?