Important Spring Sale 649

Auktion Live 14 – 16 juni, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 8 – 13 juni, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet Vardagar kl 11–18, helg kl 11–16

Se auktionsschema Till den kungliga avdelningen

142 föremål
256. Sked, silver, sannolikt Norge, 1700-tal, oidentifierad mästare.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
255. Sked, silver, sannolikt Skandinavien 16/1700-tal, ostämplad.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
223. Erik Enander, kaffekanna, silver, Uppsala 1788. Gustaviansk.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
182. Johan Nützel, bägare, silver, Stockholm 1704. Karolinsk.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
304. Stephan Nöblin, örslev och dosa, 18 K guld, Ystad 1829.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
207. Sked, förgyllt silver, sannolikt Albrekt Lockert (1623-1653), Stockholm.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
286. Kåsa, silver och cloisonné. Khlebnikov, Moskva 1908-17.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
305. Sigillstamp med speldosa. Guld. 1800-tal.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
211. Sked, silver, sannolikt Anders Andersson Amour (1684-1692), Stockholm.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
210. Sked, silver, möjligen Anders Andersen Heins, Trondheim ca 1650.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
257. Sked, silver, sannolikt Norge, 1700-tal, otydlig mästarstämpel KH.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
268. CG Hallberg, bricka, silver, Stockholm 1917.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK