skål, "ravenna", Orrefors 1954, nr 672.
Fyrsidig med rutdekor i blått mot rött, signerad Orrefors Ravenna 672 Sven Palmqvist, 11,5 x 11,5 cm, höjd 6,3 cm.
Inneslutning, invändiga bubblor och micronagg på mynningskanten i ett hörn.