Ljusgrön botten med polykrom mittmedaljong, stiliserade blom- och palmettrankor samt medaljonger med hjort, blommande träd och blommor, skål med fisk, hjälm och sablar. Rött ramverk med palmetter, blommor, blad och molnband. Bred mörkblå huvudbård med stor palmett-, arabesk- och blomranka. Signatur i yttre sekundärbården: Haddadian.
Något slitage, smutsig, fläckar varav några lite stela, smärre klösmärken. Sidorna med smärre trampveck och skador, två skadade hörn.