27
1113942

BORD, av Fredrik August Eckstein (mästare i Stockholm 1794-1814), sengustavianskt.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 820 - 3 760 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Fanerat med alrot och mahogny. Lister och pärlbård av mässing. I sargen låda med fack och två små lådor. På fottrissor av förgylld mässing. Signerad i låda med tryckt pappersetikett "F. A. Eckstein Snickare och Schatullmakare i Stockholm BOR I HUSET No 28 I ST CLARABERGSGRÄND". Längd 60, bredd 42, höjd 77,5 cm. Nyckel finns.

Torsten Sylvén, Mästarnas möbler, Värnamo 1996, sid. 97-98.

Fredrik August Ecksteins mästerstycke från 1794 bestod av ett skrivbord med uppsats i mahogny och förgyllda detaljer. Skrivbordet står idag på Gripsholms slott. Han tillhörde en familj där flera av dem blev snickarmästare i Stockholm. Hans farfar Friedrich var född i Nürnberg och blev mästare i Stockholm omkring 1730. Friedrichs son Carl Gustaf blev även han mästare med ett valnötsskåp som mästerstycke 1765. Även Friedrichs brorson Johan Conrad flyttade till Sverige och blev snickarmästare i Stockholm 1750. Johan Conrad var Georg Haupts läromästare 1754-59. Fredriks August bror Carl Gustaf, som fick samma namn som fadern, blev hovmålare och var medhjälpare till Louis Masreliez vid dekorationsarbeten på Stockholms slott, Hagapaviljongen och Arvfurstens palats.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?