bordsur, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1925.
Tenn, reliefdekor av figurer mm. Stämplad med änglamärket Stockholm Y7, ristat Nils Fougstedt. Höjd 20,7 cm.
Slitage, uret ej funktionstestat.