(Eva-Lisa Nordin). Sverige omkring 1972. Randig blå- och grönmelerad slätvävd botten med närmast yttäckande knutna mönster i blå och gröna nyanser. Modernistiskt komposition. Unik.
Obetydligt slitage, smutsig, smärre fläckar. Kortsidorna med smärre skador, fransar saknas.