Invändigt förgylld, fasetterat liv, rund fot och uppsvängt handtag med rosett. Undertill två stämplade monogram under prinskrona för Oskar I samt för Oskar II. Foten med lodangivelse 30 1/4 samt numerering 23. Höjd 19 cm, vikt 400 gram.
Svenskt silversmide, del III, pl. 504.