Fanerad med valnöt och jakaranda. Beslag av förgylld mässing. Tre lådor samt skrivskiva. Längd 119, bredd 59, höjd 80 cm. Ej signerad.
Senare lås.
Hovmarskalk Knut Åkerhielm på Dylta, hans barnbarn Ebba Malmborg därefter i arv till nuvarande ägare.
Svenska hem i ord och bilder, 1931, Fru Ebba Malmborgs hem, Strandvägen 15, Stockholm, auktionens byrå avbildad sid. 142.